THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poláci z Vox Mortis nás obšťasnili velmi sličně vyvedeným splitkem dvou tamních deathových kapel, HERESY a CICATRIX. Zvuk obou nahrávek je na poměrně slušné úrovni a barevnému bookletu s texty se také nedá nic vytknout. První z kapel zde přináší poměrně slušnou porci brutálního death metalu, na němž jsou vlivy U.S. scény celkem patrné, prostě nášup se vším všudy, technicky zvládnutý.
Pět skladeb ovšem jako celek působí poněkud fádním dojmem, HERESY obvyklý lepší průměr nijak nepřekračují a klasické postupy příliš nerozvíjí. Řádně nabroušené rychlé kytary, spolehlivý basový základ, obstojně sypající bicí a murmur jaksepatří - klasika. Vokál se sice v té smršti poněkud ztrácí, ale tento menší lapsus v nazvučení ani příliš nevadí.
Na snímku ovšem na první poslech zaujme titulní skladba Kingdom Of Tire s originální chytlavou melodií, křížícími se a prostupujícími se riffy a pomalejším tempem, která zbylé fláky výrazně přesahuje. Texty mají dobrou úroveň, snaží se vyhnout obvyklým klišé a zahrnují mimo blasfemicky pojatých témat (Gloria Damnationi, Godhard) i pocity spíše existenciálně laděné (The Universe, Master Of Pleasure) a končí u téměř iracionálních vizí kolapsu ve věčném ohni uprostřed hory lebek (Kingdom Of Tire). Vcelku zdařilý počin... CICATRIX, smečka známá i u nás (i když na rozdíl od Slovenska jsme se jejího živého vystoupení zatím nedočkali), v materiálu z Disable v podstatě rozvíjí linii, započatou jejich prvním demáčem Unearth (1996). Od té se ovšem nejen změnila sestava (po odchodu kytaristy chopil pádla dosavadní basák Bartek Trojanowski a vokalista Janek Brodowski se navíc ujal basy).
Kapela i takto oslabená na sobě zapracovala a podařilo se vychytat některé mouchy, patrné na (i když jinak velmi slibném) prvním demu. Výraz CICATRIX je poměrně originální. I když nezapře kořeny v deathu brutálnějšího ražení, nesází na údernou rychlost, ale volnější tempo a výraznou, spíše méně komplikovanou linku. I s jednou kytarou CICATRIX docílili maximálně hutného zvuku, byť atmosféričtěji laděného, a vokální složka zde má silnější úlohu, než bývá zvykem (s čímž konvenuje lyrika skvěle nafrázovaná do muziky a odpovídající nazvučení). Disable zaručuje silný zážitek, působí až chorobně morbidně-dekadentním dojmem a dýchá atmosférou rozkladu a zmaru, kterou texty skladeb, jež lze bez nadsázky označit za nadprůměrné, jenom umocňují. Všechny do jednoho jsou velmi inteligentně pojatými i zpracovanými úvahami o sebevražedných myšlenkách, únicích do vnitřního myšlenkového světa hraničících s nihilismem, popření všech morálních měřítek i hodnot, včetně negace náboženství, přesněji řečeno kristovského mýtu... k čemuž odkazuje i zajímavě zpracované logo, jehož součástí je právě onen ukřižovaný “Spasitel”. Nelze než doporučit !!!
8 / 10
Vydáno: 1997
Vydavatel: Vox Mortis
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.